Jakie są największe obawy?
Obawy związane z operacją traktuję bardzo poważnie. Nie lekceważę ich!
Ja sam, gdybym miał się poddać operacji – również byłbym niespokojny. Częściowe wycięcie żołądka jest to rozległy, poważny zabieg chirurgiczny. Gdy zaczynałem swoją pracę chirurga (lata 80. XX wieku) – wycinanie części żołądka należało do największych operacji w chirurgii ogólnej. Zabiegi takie wykonywali najbardziej doświadczeni chirurdzy na oddziale; były skomplikowane i trwały wiele godzin.
W ostatnich dziesięcioleciach technika chirurgiczna bardzo się zmieniła. Aby dotrzeć do żołądka, nie przecinam ściany brzucha na długim odcinku, ale stosuję laparoskopię. Przeciętą ścianę żołądka zamykam trzema warstwami metalowych zszywek. Pomaga mi w tym automatyczne urządzenie nazywane stapler. Najnowszy model ma napęd elektryczny. Bywa, że cała operacja trwa mniej niż godzinę. Pobyt w szpitalu po operacji jest bardzo krótki. Nie zmienia się jednak moje podejście do tej operacji. Nadal uważam, że jest to poważne postępowanie, niepozbawione niebezpieczeństw.
Każda rozsądna osoba ma prawo czuć respekt przed operacją żołądka.
Na tej stronie podaję (niekiedy powtarzam) ważne informacje, które mogą się przyczynić do rozwiania lub przynajmniej zmniejszenia obaw przed operacją. Są też mniej ważne informacje (alkohol?), ale w rozmowach często pojawiają się o to pytania.
Ważne pytania, jakie chcesz zadać
…ale pewnie nie masz śmiałości
Jak sobie poradzić z lękiem, obawami?
NIEPOKÓJ PRZED ZABIEGIEM CHIRURGICZNYM JEST ZUPEŁNIE NORMALNY
Dla pacjenta w tym leczeniu jest wiele niewiadomych i to może być przerażające. Pacjenci bariatryczni mogą odczuwać jeszcze większy niepokój, gdyż wyniki nie są widoczne w dniu operacji – pojawią się za miesiące i lata. Pacjenci często obawiają się bezpieczeństwa zabiegu i potencjalnych powikłań po operacji. Oczywiście mogą również martwić się o długoterminowe wyniki. Chociaż wszystkie te obawy są uzasadnione, to jednak mogą być opanowane. Ja staram się zmniejszać napięcia i lęk poprzez zapewnienie możliwie najbardziej płynnego procesu leczenia każdego z moich pacjentów.
POZNAJ CHIRURGA, KTÓRY BĘDZIE OPEROWAŁ
Najpierw dowiedz się więcej o swoim chirurgu. Najprawdopodobniej zaczniesz wyszukiwanie w internecie, gdzie możesz znaleźć informacje o doświadczeniu wybranego przez Ciebie chirurga i zapoznać się z opiniami i karierą. Podczas konsultacji spotkasz się z chirurgiem twarzą w twarz oraz uzyskasz odpowiedzi na pytania. Najlepiej przyjść na konsultację z przygotowaną z listą pytań. Nie wahaj się zapytać chirurga o doświadczenie, potencjalne powikłania i sposób ich leczenia oraz oczekiwania, jakie można mieć w stosunku do zabiegu. Osobiście „boją się” osób, które operację bariatryczną traktują, jak wizytę u kosmetyczki. Czy w takim przypadku można liczyć na dobrą współpracę?
POZNAJ OPINIE TYCH, KTÓRYCH WYBRANY CHIRURG ZOPEROWAŁ
Do złagodzenia Twojego lęku przyczyni się rozmowa z innymi pacjentami o ich doświadczeniach z chirurgią bariatryczną. Postaraj się w pełni poznać przebieg leczenia z punktu widzenia innej osoby. Dowiedz się więcej o jej przeżyciach. Zwróć uwagę na to, ile inni schudli. Czy taka zmiana masy ciała będzie dla Ciebie zadowalająca? Skorzystaj z grup wsparcia na Facebooku.
LICZBY MÓWIĄ SAME ZA SIEBIE
Ważne jest również przyjrzenie się statystykom chirurgicznym: ile, kiedy, z jakim wynikiem? Nie wstydź się zapytać o to! Czy wybrany chirurg specjalizuje się w leczeniu otyłości, czy też jest jedna z wielu jego dziedzin? Ilu chorych operuje tygodniowo?
W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat chirurgia przeszła długą drogę. Nowe urządzenia, technologie i techniki sprawiły, że wszelkiego rodzaju zabiegi chirurgiczne są skuteczniejsze i bezpieczniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Dotyczy to zwłaszcza chirurgii bariatrycznej. Obecnie chirurgia bariatryczna jest jednym z najbezpieczniejszych zabiegów chirurgicznych z częstością poważnych powikłań zbliżoną do zwykłego usunięcia pęcherzyka żółciowego. Operacja wykonana przez bardzo doświadczonego chirurga zmniejsza dodatkowo ryzyko operacyjne i zwiększa prawdopodobieństwo powodzenia utraty wagi w perspektywie długoterminowej.
POMÓŻ SOBIE POPRZEZ RELAKSACJĘ
Techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, joga, ćwiczenia fizyczne, sport pomogą złagodzić niepokój i wyciszyć umysł. Są również przydatne po operacji, więc dobrze je rozpocząć tak wcześnie, jak jest to możliwe. Stres jest główną przyczyną niepokoju i przyrostu masy ciała; może mieć negatywny wpływ na sukces w odchudzaniu.
Obawiasz się operacji bariatrycznej? Tak nie postępuj!
Najważniejsze: nie szukaj opowieści o niepowodzeniach operacyjnych lub komplikacjach, których ktoś przeżył.
Czemu? Żaden zabieg chirurgiczny nie jest w 100% skuteczny i bezpieczny. Zawsze w internecie będą krążyć straszne opowieści. Dla tych, którzy po operacji mają złe wyniki publikowanie w internecie skarg lub „ostrzeżeń” może być rodzaj terapii, lub też zemsty, odkucia się na kimś. Czasami mam wrażenie, że straszenie sprawia niektórym chorą przyjemność. O wiele rzadziej publikują osoby, których leczenie przebiegło gładko, a wyniki są dobre.
Czytanie o niepowodzeniach zwiększy poziomu Twojego lęku. Zamiast tego – podczas konsultacji – porozmawiaj ze swoim chirurgiem o potencjalnych powikłaniach i sposobach ich uniknięcia. Powikłania bywają u osób, które nie przestrzegały zaleceń pooperacyjnych lub po pewnym czasie wróciły do swoich szkodliwych nawyków. Inni mogli korzystać z pomocy mniej doświadczonego chirurga lub wybrać ośrodek, gdzie standardy medyczne nie były przestrzegane.
Po drugie: nie milcz! Ważne jest, aby przekazać swoje obawy, tym którzy mają Cię wspierać. I nie krępuj się: nigdy nie spotkałem nikogo, kto nie byłby zdenerwowany (mniej lub bardziej) operacją.
Pacjenci, którzy martwią się o to, ile schudną w dłuższej perspektywie, powinni pocieszać się świadomością, że poprzez operację uzyskują dużą kontrolę nad swoim ciałem. Sukces jest praktycznie w ich rękach! Chirurgia bariatryczna to maraton, a nie sprint. Stopień, w jakim jesteś zaangażowany w nowy styl życia i poprawę zdrowia, jest głównym wskaźnikiem sukcesu.
Dobry chirurg oczekuje, że pacjent będzie zorientowany w szczegółach planowanego leczenia. Przed zabiegiem (a nie po zabiegu) poda wszelkie wątpliwości dotyczące operacji. Decyzja co do poddania się operacji bariatrycznej leży po stronie pacjenta. Chirurg może jedynie ocenić wskazania i opisać ryzyko operacyjne. Dla oceny ryzyka bywają niezbędna dodatkowe konsultacje (m. in. kardiolog, pulmonolog). Leczenie operacyjne na pewno nie jest dla każdego. Niezbędna jest otwartą i szczera rozmowa, w której musisz opisać Twoje cele i sprawdzić, czy operacja jest dla Ciebie najbardziej sensowna.