Przebieg leczenia od strony pacjenta

Kto jest ekspertem, najlepszym fachowcem, specjalistą od leczenia chirurgicznego otyłości? Oczywiście osoby, które temu zabiegowi się poddały. Ich wiedza, odczucia, leki, nadzieje – to bezcenna wiedza. Na kanale YouTube znalazłem dwie osoby, które operowałem (nie zdradzam tajemnicy, gdyż same o tym mówią), które zechciały się podzielić swoimi wrażeniami. Tych, którzy myślą o operacji i to wykonanej przeze mnie – zachęcam do dokładnego przejrzenia tych filmów.

Mankietowe love

Seria filmów na kanale Mankietowe Love. Same nagrania rozpoczynają się na etapie podejmowania decyzji o leczeniu operacyjnym. Opisany jest dokładnie przebieg leczenia przed-, śród- i pooperacyjnego. Prawdziwe przemyślenia, wątpliwości, nadzieje. Przekazane opinie nader prawdziwe; są miłe i mniej miłe momenty. Szczere, wartkie wypowiedzi odważnej osoby. Profesjonalny montaż. Warto obejrzeć wszystkie odcinki !

pinka-paula

Druga pacjentka operowana przeze mnie, która opisała przebieg leczenia na kanale Youtube

Co ja myślę o operacji mankietowego wycięcia żołądka?

Częściowe wycięcie żołądka jest to obecnie „złoty standard” postępowania w chirurgii otyłości. Oznacza to, że jest to punkt odniesienia i gdy wprowadza się nową metodę, to wyniki porównuje się do tych osiąganych po częściowym wycięciu żołądka. Ten sposób postępowania używa się we wszystkich ośrodkach bariatrycznych na świecie. Liczba osób tak operowanych to setki tysięcy. Wskazania do wykonania zabiegu częściowego wycięcia są typowe, niezależnie od wykorzystywanej metody: BMI powyżej 40, gdy są choroby współwystępujące zależne od otyłości lub BMI powyżej 45, gdy takowych chorób nie ma. Postępowanie chirurgiczne jest tak skuteczne i popularne wśród pacjentów, że coraz częściej operuje się osoby o niższym BMI niż 40.
U otyłych metody małoinwazyjne, laparoskopowe stosuje się od 1994 roku. W 2003 roku zaproponowano, by – jako pierwszy etap leczenia – w skrajnej otyłości wykonać częściowe wycięcie żołądka. Drugi etap miał polegać na połączeniu żołądka ze skróconym jelitem. Wyniki były tak dobre, że 85% leczonych nie wymagało następnych etapów operacji. Spopularyzowało to ten sposób postępowania. Teraz dostępne są opisy efektów operacji po 5., 10., czy 15 latach. A więc metoda jest sprawdzona.
Krytycy chirurgicznego leczenia otyłości wytykają, że po wielu latach od częściowego wycięcia żołądka może dojść do ponownego tycia, podwyższenia poziomu cukru czy zarzucania treści żołądkowej do przełyku. Jest to prawda, lecz i tak wyniki leczenia chirurgicznego są kilkukrotnie lepsze od każdej z metod zachowawczych opartych na różnorodnych dietach, lekach czy ćwiczeniach.
Chirurg, specjalizujący się w leczeniu otyłości wykonuje dziesiątki/setki tych operacji. Jego nabyta sprawność manualne powoduje, że operacja przebiega szybko (mniej niż 1 godzina), powikłania są wyjątkowo rzadkie, a pobyt w szpitalu może być ograniczony do minimum.
Ja, w swojej praktyce bariatrycznej polecam zabieg częściowego wycięcia żołądka. Wynika to z porównania zalet tego postępowania z ryzykiem. Bezpieczeństwo operacji wycięcia jest większe, gdyż nie są wymagane połączenia chirurgiczne żołądka i jelit. Nie ma też ryzyka wrzodów żołądka. Jest usuwana część żołądka wytwarzającą hormon grelina, która pobudza łaknienie. Nie występuje tzw. zespół poresekcyjny (osłabienie, poty, omdlenia). Nie jest potrzebny żaden implant (tworzywo sztuczne). Gdyby po kilku latach doszło do ponownego tycia, można wykonać drugi etap leczenia – bypass żołądkowy.

Aktualne terminy konsultacji

Gdy trudno się dodzwonić do CM Świat Zdrowia (dawniej BestMed) w Warszawie skorzystaj z rejestracji elektronicznej Poradnia Chirurgii Ogólnej. W spisie jestem na pierwszym miejscu. Tutaj można rezerwować wizytę. Inny sposób  – to telefon do mnie lub sms. Wtedy ja przeprowadzę rejestruję. Podobnie można dzwonić w sprawie wyznaczenia terminu spotkania w Endomedical Poznań.